vpsیا سرور مجازی

 یا سرور مجازی چیست؟vps

عبارت VPS مخفف Virtual Private Server است. نزدیک‌ترین ترجمه به این عبارت می‌شود: سرور مجازی!

اگر بخواهیم ساده بگوییم،  VPS بخشی مجزا و مستقل از یک سرور فیزیکی است.  در واقع شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات هاستینگ، با کمک فناوری رایانش ابری و تکنولوژی مجازی‌سازی، یک سرور فیزیکی را به چند قسمت تقسیم می‌کنند. سپس هرکدام از این قسمت‌ها از طریق اینترنت در اختیار یک سایت یا فرد قرار می‌گیرد.

نکته مهم اینکه این بخش‌ها طوری از هم جدا شده‌اند که عملکرد هیچکدام بر دیگری تاثیر نمی‌گذارد. درست برعکس هاست اشتراکی!

حالا برای تصمیم‌گیری بهتر، بیایید ۳ دسته کلی میزبانی وب را نیز بررسی و ویژگی‌هایشان را مرور کنیم.

انواع مختلف پلن‌های میزبانی وب

در کل، ۳ حالت اصلی برای میزبانی از وب وجود دارد:

۱) میزبانی بر روی هاست اشتراکی

هاست اشتراکی درست مثل یک آپارتمان است! منابع یک سرور به بخش‌های مختلفی تقسیم شده‌اند و هرکدام در اختیار یک مشتری قرار گرفته‌اند. در هاست اشتراکی، میزان استفاده هر مشترک از منابع، بر عملکرد سایت دیگری اثر مستقیم می‌گذارد.

فرض کنید در طبقه پنجم آپارتمان خیالی‌مان سکونت دارید و می‌خواهید دوش بگیرید؛ اما از آنجایی که همسایه طبقه اول زودتر از شما به حمام رفته است، فشار آب به‌طرز آزاردهنده‌ای پایین است.

در مورد این نوع میزبانی وب هم اوضاع همین است. وقتی یکی از همسایه‌ها (مشترکین دیگر هاست) ترافیک ورودی زیادی داشته باشد یا فایل حجیمی روی سایت خود قرار دهد، عملکرد سایت‌های دیگر مشترکین هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

۲) میزبانی روی سرور اختصاصی

سرور اختصاصی برعکس هاست اشتراکی یک ویلای دربست است که کاملاً در اختیار دارنده آن است! یعنی تمام منابع موجود روی سرور فقط به صاحب آن تعلق دارد و اوست که تصمیم می‌گیرد با آن‌ها چه کند.

داشتن سرور اختصاصی هزینه بسیار بیشتری نسبت‌ به هاست اشتراکی روی دست متقاضی می‌گذارد. همان‌طور که تهیه کردن یک ویلا گران‌تر از گرفتن یک واحد از یک آپارتمان است. جدا از هزینه، تمام مسائل مربوط به نگهداری سرور هم برعهده دارنده است. به همین دلایل، سرور اختصاصی، جایگزین مناسبی برای هاست اشتراکی نیست، مگر اینکه بازدید سایت‌تان رشد وحشتناکی کرده باشد!

۳) میزبانی روی VPS یا سرور مجازی

VPS بین هاست اشتراکی و سرور اختصاصی قرار می‌گیرد. درست مثل اینکه یک ویلا را در یک شهرک ویلایی تهیه کرده باشید. مسلماً هزینه آن از سرور اختصاصی کم‌تر و البته از هاست اشتراکی بیشتر است.

در این نوع میزبانی، شما منابع خود را دارید، اما کل فضای سرور را با افراد دیگری شریک هستید. همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، مشترکین هاست هیچ کاری با یکدیگر ندارند و تاثیری روی عملکرد هم نمی‌گذارند.

در تصویر زیر می‌توانید این ۳ سرویس و تفاوت‌های‌شان را در یک نگاه ببینید. 

 

  • 0 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

مقالات مربوطه

امنیت شبکه چیست؟

می‌دانید وجه اشتراک بین کسانی که وب سایت، رایانه یا شبکه‌شان هک شده چه بوده؟ اغلب آنها خیال...